Informacje ogólne

Szkło jest ważnym elementem nowoczesnych projektów budowlanych. Z powodu swoich walorów estetycznych oraz praktyczności w użyciu jest obecnie tak popularne, jak nigdy wcześniej. Deweloperzy, organy stanowiące przepisy oraz właściciele domów wymagają teraz od szkła dużo więcej. Nacisk na oszczędność energii oraz coraz wyższe wymagania przepisów europejskich w tym zakresie powodują wzrost zapotrzebowania na szkło niskoemisyjne. Dzięki znacznym postępom w technologii produkcji szkła niskoemisyjnego, okna stały się ważnym elementem przyczyniającym się do oszczędzania energii oraz zapewnienia komfortu, minimalizując straty ciepła i zjawisko wewnętrznej kondensacji. W spełnieniu wszystkich wymogów dotyczących oszczędzania energii pomogą Państwu szyby nisko-emisyjne marki Pilkington – najszerszy asortyment dostępny na rynku.

Wskazówki dotyczące pomiaru efektywności szyb niskoemisyjnych
Energia słoneczna wnika do budynku w postaci promieniowania krótkofalowego, jednak kiedy znajdzie się już w środku, jest odbijana przez obiekty z powrotem w kierunku szyby jako promieniowanie długofalowe. Szkło niskoemisyjne pokryte jest powłoką, która pozwala na przenikanie krótkofalowego promieniowania słonecznego w znacznie większym stopniu niż promieniowania długofalowego (emitowanego przez grzejniki i obiekty w pomieszczeniu).

Straty ciepła wyrażane są z reguły za pomocą współczynnika przenikania ciepła U. Jest on wielkością określającą ilość ciepła w watach traconą przez metr kwadratowy szyby, przy różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz wynoszącej 1 stopień Kelwina (jednostką jest W/m2K). Im niższa wartość U, tym lepsza jest izolacyjność produktu.

Jak to działa?
W praktyce szkło niskoemisyjne odbija energię z powrotem do wnętrza budynku, dzięki czemu strata ciepła jest o wiele niższa niż w przypadku zwykłego szkła float. Ponadto różne rodzaje szkła niskoemisyjnego umożliwiają bierne pozyskiwanie różnych ilości ciepła słonecznego, co pozwala na ograniczenie zapotrzebowania na ogrzewanie, szczególnie w zimniejszych miesiącach roku. W celu zmaksymalizowania efektywności energetycznej w ciągu całego roku często idealnym rozwiązaniem jest przeszklenie, które zapewnia zarówno izolację cieplną, jak i ochronę przed słońcem.


Więcej dowiecie się państwo na stronach producentów: